Cambuslang Vets shine in the Birmingham rain

The club sent 2 teams down to Sutton Coldfield for the annual British Vets Road relays in Birmingham, a 6-man M35 team and a 3-man M55 team. With the M35 team depleted due to injuries and Stirling marathon debuts, we were indebted to Paul Kernohan for stepping in as a late call up, knowing that last year’s silver medal performance was not on the cards, whilst our M55 team were in better shape following a recent Strathclyde Parkrun trial and hoped to get close to last year’s 4th place finish. With great commitment from the 9-man squad to get time off their work so that we could travel on Friday afternoon, and despite having to divert off the M6 following an accident, everyone arrived at the Travelodge in good spirits and in plenty of time to enjoy a team dinner at the local hostelry. The banter in the cars and pub was up to and exceeding the usual high standards, some cracking stories, some crap jokes and some “not to be repeated” tales!

With the sun shining brightly early on Saturday morning as we walked to order breakfast, Alick Walkinshaw confidently predicted a rain free day to accompany our athletes, despite the gloomy weather forecast. Full English, porridge, pancakes, toast and scrambled egg were quickly dispatched and washed down with tea or coffee, race day was well underway, and that was only Mick O’Hagan’s breakfast!.

The first race of the day was the Ladies race at 10:30am, and whilst we are hoping to enter our first ladies team next year, this year our interest was in Jacqueline Etherington, representing her English club Sunderland Harriers, and she had an excellent run in the 1st leg coming home in 5th place and 9th fastest W35 of the day as her team eventually finished in 5th place.

Club athletes Archie Jenkins (match referee & starter) and Lynne Marr (changeover steward) were extremely busy ensuring the races ran smoothly once again, but they still took time to pass on a word of encouragement and to thank us for being the furthest travelled and only Scottish club in attendance this year.

Next up was the M55/M65 race at 12:15pm. On paper, last year’s winners South London Harriers were even stronger this year, as were Herne Hill and Barnet & District, and with usual rivals Sheffield, Tonbridge and Salford in attendance amongst the 44 entries, a good start would help.

Colin Feechan was put out on the 1st leg and whilst Bingley Harriers and Harrow AC athletes broke away early, Colin started steadily within the pack and worked his way through to 4th place until the last 100m to finish just behind Sheffield in 17:58, with South London ahead in 3rd place.

 

 

 

 

 

 

 

Next out was Paul Thompson who proceeded to close the gap on leaders Harrow AC and South London, and caught and passed Bingley Harriers. Despite being our oldest club athlete in attendance, Paul Thompson ran our fastest time of the day with 17:46, showing why he currently holds a number of World Masters half marathon and 5,000m titles. Despite being caught in the last 20m by Tonbridge Harriers, he handed over to Alick Walkinshaw in 4th place only 1 second outside the medal positions, with the leaders Harrow AC 35 seconds ahead.

 

 

 

 

 

 

 

This was a new challenge for Alick as last leg runner, but he immediately moved into the medal positions as he attacked the first hill. South London’s Andy Tindall proceeded to run the fastest time of the day and South London were clear winners retaining their title. Alick however was not content with 3rd place and had moved into 2nd place just before the turn as Harrow’s challenge faltered. Alick gave everything for the cause and brought the club home in silver medal position with a time of 17:50, a full 50 seconds ahead of Tonbridge in 3rd, with Sheffield rallying to finish in 4th place. All in all, this was a very pleasing performance from a well-balanced and fully committed team.

 

 

 

 

 

 

 

 

The last race of the day was the M35/M45 race at 2:00pm. With 50 M35 teams entered, our mixed age group team was targeting a top 25 finish. Paul Kernohan went off first and can be pleased with a time of 18:13 on his debut on this tough course, coming home in 32nd place. Mick O’Hagan was on leg 2, and despite calf problems interrupting his training for the last month, he produced our fastest time with 17:51 taking the team up to 29th.

 

 

 

 

 

 

Next out was Scott Hunter, who is steadily returning to his form of a few years ago which saw him pick up Scottish team medals, and a time of 18:17 brought us up another place to 28th position. Simon Gold was on leg 4, and was under 10 minutes in to his run when the heavens opened, almost turning part of the course in to a mini river. This did nothing to deter Simon, who proceeded to move the team up another two places to 26th as he recorded 18:22.

 

 

 

 

 

 

Dave Thom was looking like a drowned rat before he started, and “enjoyed” the worst of the weather as a mini monsoon ensued, dropping only 1 place as we dropped to 27th place. However, he received little sympathy from his team mates as he had volunteered to run leg 5 beforehand.

 

 

 

 

 

 

Special mention must be made for the commitment of our last leg runner and driver Tony McCutheon. A visit to the podiatrist on Thursday confirmed a bad infection to a foot blister and he was advised not to compete, but Tony made special efforts to start a course of antibiotics on Thursday evening, hoping that it would provide extra time to take effect. Tony was placed on the last leg to allow for extra recovery after declaring himself fit, and he was rewarded for his positive approach with a time of 18:13 as he took 4 places on his way to lifting the team into the top half of the field of 50 entries as we finished in 23rd place overall, 2 ahead of our target position. The camaraderie of the team was excellent throughout the weekend and this was evident as they gave great commitment during their individual legs.

Two of our Anglos were competing for their English-based clubs and GB marathon internationalist Martin Williams recorded the fastest overall time of the day on leg 1 with a superb time of 15:11 as his English club Tipton Harriers eventually finished 2nd M35 team. Kenny MacPherson was competing for Tyne Bridge Harriers in the M45 race and a time of 16:58 contributed to his team picking up the bronze medals.

On the way home, we all met up at Westmoreland Services for the final thoughts on the weekend, and it was noted that nobody approached Alick to ask him to predict the winning Lottery numbers!

A great weekend was enjoyed once again by all attendees at this blue ribbon vets championship with a number of English athletes taking the time to ask us “where is Cambuslang?”, as once again we make a positive contribution to this event.

Youth to the Fore

Following their successful showing at the Scottish 6 stage relays across the age groups, Cambuslang planned a return visit to the UK’s premier relay championship, the ERRA 12 stage relays at Sutton Coalfield. This event is open to the top 75 English Clubs plus invited top clubs from Scotland and Wales. The top three male teams from the Livingston relays, Central AC, Cambuslang and Corstorphine all travelled to compete.

 

 

 

 

 

 

The Cambuslang team was a mix of youth and experience and the selected squad included 5 athletes under 20 along with club captain Iain Reid and Cambuslang stalwart Robert Gilroy. The team stayed overnight within walking distance of the course, however race day was not typically Scottish weather and when the race started at mid-day the temperatures were in the mid-20s, with no clouds in the sky and practically no breeze.

 

 

 

 

 

 

As with last year the experienced Ben Hukins led off for the club. Many of the opposing teams had “front-loaded” and this produced a very fast first leg. Ben finished mid-pack in 40th place. He handed on to 17 year old Gavin Smith who produced a solid race to move the club up to 37th. Club Captain Iain Reid continued the theme of steady progression that was to mark the team’s performance edging another 3 places to 34th. At this stage our Scottish rivals Corstorphine had had a stunning start and were in 3rd place with Scottish Champions Central not far ahead of us in 27th.

Further progress up the leader board followed with Ali Campbell gaining another 4 places on the next short leg before Stuart Gibson produced the club’s fastest long leg, to move Cambuslang to 25th. Another club youngster Jack MacGregor took over, and on a very competitive leg, dug in to keep the club in contention at halfway in 26th. The experienced Robert Gilroy led into the second half lifting the team to 23rd. At this stage Central had progressed to 14th with Corstorphine slipping back to 17th.

 

 

 

 

 

 

Next up was Craig Jardine who for the second year in a row produced the fastest short leg for the club, as he eased the team up to 21st, which was Cambuslang’s eventual finishing position. However placings against local midlands clubs Tipton and Cambridge and Colleridge continually switched throughout the last legs as Alasdair Campbell came in 22nd before another youngster, Scott Mackay edged the team back to 21st. The theme continued as another club stalwart Gordon Robertson finished 22nd and our last under 20 athlete Scott Somerville secured a very respectable 21st. The experienced Central squad finished in 14th with the full strength Corstorphine team in 18th.    

 

 

 

 

 

 

With a race that lasts almost 5 hours, with such a high standard of athlete and the race conditions continually changing it is difficult to compare performances but ERRA highlight the top 10 on each leg. Craig rated 2nd on leg 8 and Stuart 10th on leg 5 to be among those in that category. Just as importantly for the team though was Justin Carter who broke off from his holidays in England to attend the race and provide essential reserve cover.

 

 

 

 

 

 

The competition truly deserves its reputation as the Premier UK road relay and is an exacting test for any club. For the second year in a row Cambuslang produced a top line performance, however this year with possibly the youngest team in the race which augers well for the future. Planning for 2018 is already in place. 

Mike Johnston

photos from http://www.racephotos.org.uk/

A Champion Performance by Cambuslang Harriers Ladies

Bernie O'Neil, Jennifer Reid and Erica Christie followed up their previous week's bronze medal success at the Masters Scottish Road Relay Championships by winning team gold at the Scottish 10 Miles Road Championship held in conjunction with the Tom Scott Memorial Race.  This was a remarkable performance by the trio not only because it was a first for the club but also because they were in competition with younger athletes as both senior and masters over 35 were eligible to compete as team members.  Bernie, Jennifer and Erica packed well to finish in 13th, 16th and 19th positions to secure the national title ahead of Bellahouston Road Runners and Garscube Harriers.  Although the race also incorporated the West District Championships there were strangely no team medals awarded.  Erica also won the Scottish W60 gold medal and set the fastest time recorded so far this year in the UK for her age group.  Paula McCabe in her 10 mile debut finished strongly.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
The men could not quite match the ladies golden performance but nonetheless can be pleased with lifting the silver team medals sandwiched between Inverclyde AC and Edinburgh.  Robert Gilroy, Kerry-Liam Wilson and Colin Reilly just missed the team gold by 3 points.  However, Robert and Kerry- Liam had the consolation of securing the masters over 40 gold and silver medals while Colin in smashing his PB by over 6 minutes won his first ever Scottish team medal in his first year of serious running.  In a sprint finish Brian Douglas just held off Stan Mackenzie who took the M50 Scottish title.  Next in succession came Chris Upson, Alick Walkinshaw, Simon Gold, Paul Kernohan, David Stirling with a PB, Sandy Eaglesham and John McCluskey also recording a PB.
 
David Cooney

Cambuslang Harriers lift 4 Team Medals at the Scottish Road Relays

Cambuslang Harriers reinforced their position as one of the leading distance clubs in Scotland across the different junior/senior and masters age groups when they collected 1 team gold, 2 silver and 1 bronze medal in the Scottish Road Relay Championships at Livingston while under 20 athlete Eve Mackinnon was a member of the Edinburgh University team which won team silver in the ladies event.

 

 

 

 

 

 


The men had a hard act to follow having last year won a unique treble in the senior and masters’ races over 40 and 50.  In spite of tremendous team efforts all round the club narrowly failed to match last year’s achievements.  The O50 quartet decisively retained their team title, by over 8 minutes from Metro Aberdeen and Calderglen Harriers, having led from gun to tape thanks to Alick Walkinshaw, Peter Fleming, Colin Feechan and Stan MacKenzie.  Both Alick and Colin recorded the 2 fastest short 5K leg times of the day in their age category, not counting the evergreen Bobby Quinn of Kilbarchan who was not in a M50 team, while Peter and Stan were second and third fastest on the 5.8 miles long leg.  It was great to see former 2.13 marathon runner Peter back on holiday in Scotland from his home in Colorado USA wearing the red and white vest.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


There was to be a dramatic twist in the tail for the junior/senior men on the penultimate leg.  Club captain Iain Reid put the club into a strong 4th position on the opening 5K leg which set Stuart Gibson up nicely to storm through the field to first place in a personal best and 4th fastest of the day for this long stage. Pole position was maintained over legs 3 and 4 by Al Campbell and O40 runner Robert Gilroy while Central AC and Corstorphine AC worked together to close the gap.  U20 Craig Jardine took off 20 seconds ahead of Central with Corstorphine another 4 seconds adrift.  Craig was running strongly when he mistakenly took the turning for the long leg instead of veering to the left for the shorter route.  While it is the runners’ responsibility to follow the correct course there was some confusion at this junction where a number of people had gathered and which may have distracted the steward from spotting the red short leg number he was wearing and directing him onto the correct route.  By the time Craig realised his error and returned to the course proper the 2 previously pursuing runners were now well clear of him.  In spite of being gutted Craig rallied and worked hard over the remaining distance to pass his Corstorphine rival.  However, Central, the Scottish Cross Country Champions, now had a commanding lead.  In spite of Ryan Thomson recording the 2nd fastest time on the final leg which saw Cambuslang pull away further from Corstorphine Central stretched their lead to take team gold.  Nevertheless, our runners can all take credit for putting in a strong defence of their title.

 

 

 

 

 


Cambuslang can also be pleased with the efforts of the B team runners who had the double satisfaction of finishing a very creditable 7th and first B team.  U20 Scott Sommerville, Gordon Robertson, U20 Jack MacGregor, Ben Hukins, Ritchie Carr and Colin Reilly combined well to achieve this feat.  Jack had the misfortune while on leg 3 to be deliberately tripped up as well as being verbally challenged by a local resident which resulted in a heavy fall and required his cuts to be cleaned by the first aiders at the finish.  There was a mishap also for another U20 athlete Paul Morrison who fell in the opening 400 metres.  In spite of hurting his elbow which later turned out to be fractured he picked himself up and came strongly through the field to finish in a worthy 12th place.  Paul in finishing, although in discomfort, allowed the C team of Simon Gold, Scott Hunter, Mick O’Hagan and Dan O’Connell to continue the teams’ efforts. David Stirling and Shaz Hakeem ran legs 1 and 2 for the D team.

 

 

 

 

 


It was always going to be difficult for the M40 men to retain their title as leading M40 Robert Gilroy was representing the junior/senior team and last year’s 1st and 2nd M40 in the Scottish Cross Country Championships Kenny Campbell and Jamie Reid were also missing through injury. However, the Cambuslang runners were not going to give up their title without a fight.  After the first 3 legs from Paul Kernohan, Justin Carter and Michael Barker the club was in 4th spot with Kerry-Liam Wilson moving up to a close 2nd behind Corstorphine AC on stage 4 with the fastest M40 time of the day, not counting Robert who was in the senior team.  Brian Douglas overhauled his Edinburgh rival to hand over a lead to Frank McGowan.  Misfortune befell the club again when Frank was about to line up he badly went over on his ankle when stepping off the kerb.  However, there was no thought of him not starting.  Driven by adrenalin he set off on the difficult task in normal circumstances of trying to hold off the challenge of Corstorphine’s Keith Hood, a former Masters Scottish Cross Country Champion.  The Corstorphine runner gradually reeled the Cambuslang man in and opened up a secure gap to give the East of Scotland club victory with Frank a safe runner up ahead of Kirkintilloch Olympians.  Corstorphine who in the 2 previous Scottish masters championships this season had been runners up to ourselves deserve credit for turning the tables on this occasion. As soon as Frank crossed the line the extent of his ankle injury became apparent as he was unable to put the injured foot to the ground and had to hobble back with support to where his gear was. If it had been an individual race he would not have started but in the words of a well known phrase he was prepared to take one for the team.  Post race another Cambuslang athlete was compelled to utilise the services of the attendant first aiders.

 

 

 

 

 


Perhaps the icing on the cake for the club was the bronze medal won by our masters F40 quartet of Claire Mennie, Bernie O’Neil, Erica Christie and Jennifer Reid.  All 4 combined well to finish a creditable 3rd behind Edinburgh AC and PH Racing Club but ahead of defending champions Gala Harriers. While the club has previously won female Scottish team medals at U17 and U20 level this was the first time that a senior or master ladies team had done so.  Congratulations to the ladies on a job well done.  Newcomers to the club Paula MCCabe and Lesley McArdle who have come from a parkrun background sampled this event for the first time and performed well.  They will benefit from this experience.
Once again the club was well supported by our coaches, officials, friends and of course our ubiquitous photographer Colin Stephen who never fails to capture the agony and ecstasy of our runners. It was good to see longstanding coach Owen Reid who is recovering well from his heart attack there and also former club president Des Yuill.   Special thanks are due to John McCluskey who volunteered to steward again for this event without any prompting.  
One U20 athlete missing from the event was Gavin Smith who represented the Scottish Schools the previous day in the Home Counties Event in which he was the 2nd Scottish Schools’ counter.  Also missing for good reasons were Kirsty Anderson, now O’Brien, and Johnny MacNamara who were contesting the Scottish Duathlon Championships also held on the Sunday.  Kirsty won double bronze medals both in the open category and in her age category while Johnny MacNamara took silver in the O40 category.
The club’s weekend success follows closely on from M60 Paul Thompson winning an individual gold medal for the half marathon in the World’s Master Championships in South Korea along with silver medals in the cross country and 3K events while Lynn Marr took a team gold medal and team bronze in the ladies cross country and 4 x 200 metres relay.  Since turning 60 Paul is now a proud European and World Champion.  What an outstanding achievement for him and the club!  Finally last week the club again won the Cambuslang and Rutherglen District U18 and O18 team awards.
David Cooney

photos Colin Stephen

A Record Entry For Cambuslang Harriers Down By The River 10K Race

Cambuslang Harriers annual road races attracted an excellent turn out with the 10K event in particular attracting a record entry of 350 runners.  The continued generous sponsorship for the 10K race provided by the Glasgow running shop Achilles Heel and local Hygiene Services Company Macdet is greatly appreciated by the club as is the 3K sponsorship from club member Barnie Gough of BG Fencing.

 

 

 

 

 

 

 


 The 10K race saw an initial competitive tussle between the Cambuslang duo of Ryan Thomson and defending champion Robert Gilroy and the Shettleston pair of Paul Sorrie and Daniel Bradford.  However, the two Cambuslang runners opened up a decisive gap over their local rivals in spite of a heavy fall by Ryan.  The outcome of the race was only decided in the uphill sprint to the finishing line with Ryan holding off Robert to claim victory by 3 seconds in a time off 31 minutes and 37 seconds.  The Shettleston runners held 3rd and 4th places before a quintet of the home club runners crossed the line in quick succession – Ben Hukins, Iain Reid, Gordon Robertson, Colin Reilly and Ritchie Carr.  Ben sealed the men's team race for Cambuslang while Colin and Ritchie smashed their previous best times.  There was further success for the club with Jack MacGregor picking up the first under 20 award while over 40 masters Brian Douglas and Johnny Macnamara were third and fourth in that age group with Alick Walkinshaw second M50.  The ladies played their part too with Bernie O'Neil and Erica Christie being first in the over 40 and 60 female categories.   Lesley McArdle was the 3rd counter for the ladies team who finished 3rd behind convincing winners Dumbarton AC and Fife club PH Racing club who provided the leading lady Karen Kennedy.  Both Karen and Ryan were awarded the Jimmy Sands Memorial Shield for their respective victories.   The club was well represented with 24 male finishers and 6 female finishers.

 

 

 

 

 

 


Cambuslang runners were also to the fore in the 3K race.  U15 athletes Brodie Aitken, a silver team medallist at the recent Scottish Cross Country Championships, and Sean Friel occupied the first 2 male positions.  However, the girls went one better by providing the first three female finishers thanks to the U13 pair of Niamh Riggins and Millie Nicholl and U15 athlete Holly Brock.

 

 

 

 

 


The club would like to thank the many members, parents and supporters who willingly gave up their time to ensure that the event could take place and to all the athletes who competed.

David Cooney

Photos; Colin Stephen  https://www.flickr.com/photos/131646731@N07/albums/72157677591645584

DBTR 3k Results

provisional results attached, see below, thanks to all who took part, young and not so young, please do let us know of any discrepancies

 

Updated dbtr3k-2017-results

Cambuslang Harriers come out on top again. National XC Report

Cambuslang Harriers were well represented at Callendar Park Falkirk on Saturday at the Scottish Cross Country Championships.  The conditions facing the athletes were very testing with the existing muddy conditions becoming even muddier as the various age group races progressed.


 

 

 

 

 

 

 

Pride of place goes to the Cambuslang male athletes across the 5 different age groups – U13/15/17/20 and seniors.  Points are awarded to a club's team in each age group and the club with the lowest overall score is awarded the AT Mays Trophy.  The club was delighted to retain the trophy for the 6th consecutive year and indeed Cambuslang has the proud record of winning this trophy for the best male cross country club in Scotland on 22 of the possible 29 occasions.  This is an incredible achievement and a huge vote of thanks is due to the athletes, club coaches, officials and parent volunteers.

 

 

 

 

 

 

 

The U13 male team of Fearghus MacGregor, Robbie Woods, Stewart Millard and Mark Cassidy finished 12th team in the opening race.  Christopher McLew in finishing a superb 2nd with Ruairidh MacGregor an excellent 8th led Brodie Aitken and Keir Crawford to U15 team silver.  With the leader from Giffnock North taking the lead from the start Christopher ran a clever tactical race to run with the chasing pack before unleashing a fierce fast finish to clinch 2nd place. The U17 quartet of Drew Pollock, Eamon Carr, Ryan Stephen and Andrew Carey took 5th place.  Struan Paton was unfortunate to take unwell in the second half of the race while jostling for 5th position and was forced to drop out.  The U20 squad of Craig Jardine, Gavin Smith, Scott Sommerville and Scott McKay picked up another team silver award for the club.  Craig spearheaded the team well to take 6th spot and was only 14 seconds away from winning the bronze medal. The senior men rounded off the day nicely with team bronze thanks to first year senior Ryan Thomson who was 15th from 647 finishers, club captain Iain Reid, veteran runner Robert Gilroy, Stuart Gibson, and the two Campbells, Alasdair and Alistair.  Spare a thought for the unlucky Stan MacKenzie whose race ended in the opening seconds of the race when he was accidentally tripped and spiked in the mad scramble at the start.  There was an encouraging performance from Willie Macrury who just missed out on a team medal in his first race since November due to injury.  Colin Reilly in his first season with the club confirmed his potential in finishing in 70th position followed closely by Ritchie Carr and Kyle McLellan.  It was good to see Kyle turning out for the club as his training and racing have been heavily curtailed while he has been pursuing his junior doctor career in Dundee.   Hopefully when he comes to Glasgow in August to take up a 4 year GP training course Kyle will be able to train with the club athletes and compete more regularly.  Master O40 runner Johny MacNamara in 85th spot showed a welcome return to form having been concentrating on the Iron Man event for the last few seasons.  Ben Hukins was our 12th and final runner to be inside the top 100 with Justin Carter narrowly missing out in 104th place.  In spite of a number of call offs due to injury and illness 27 runners from the club finished.

 

 

 

 

 

 

There were also some good performances by the club’s female athletes.  Niamh Riggins in a very creditable 20th place out of 140 finishers with support from Millie Nicholl, Shona Carey and Eilidh Kennedy were 10th U13 team while the U15 team of Christie Dalgleish, Chloe Burton, Kelly McCutcheon and Carla Fay were 13th.  U20 Eve Mackinnon was a solid 6th in her race. The senior ladies turned in the club’s best female team performance of the day to gain 9th place.  Alex Lamond in 54th spot out of 269 finishers was followed home in quick succession by Kirsty O’Brien, Bernie O’Neil and Jennifer Reid, all of whom made the top 100. The first master lady over 60 Erica Christie who was just outside the top 100 and newcomer Lesley McArdle in 140th position were our other 2 finishers.  Like Colin Reilly in the men’s race Lesley was an unattached runner who only joined Cambuslang after running in the club’s annual 10K race last March.  Both have shown how progress can be made through a conscientious attitude to training and consistent training with a group.

 

 

 

 

 

 

 

 

The club would like to thank the efforts of our athletes, coaches, officials and parent helpers who all played their part in making it a successful day yet again for Cambuslang Harriers at the Scottish Cross Country Championships.  Unfortunately 2 of the longstanding club coaches were not able to be present to witness and support the club athletes with Owen Reid in hospital and Robert Anderson in Australia.  Everyone at the club wishes Owen well in his recovery.  The efforts of Barnie Gough and Stuart Miller in setting up the 2 club tents on such a windy and wet day were well appreciated.  As usual Colin Stephen was there to vividly capture on camera the joy and agony of our athletes either gliding over or ploughing through the mud.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

David Cooney

DBTR 10k last minute info / entrant list

Please bear in mind the works at Ballieston Junction, J2 M74 near Cambuslang and other works, see http://trafficscotland.org/

The 10k will start at 11am prompt, and, as the clubhouse is a 1 mile jog from the start/finish please arrive in plenty of time to pick up your number, and to make your way to the start.
Please note, the registration desk will close at 10:15!
Some club members, who are also taking part in the race, will be acting as guides to the start for those who do not know the area, more information will be posted in the clubhouse on Sunday.

Parking; please be aware that there is *no parking at the start/finish*, and there is no parking on the BOC service road that runs parallel to Bogleshole Rd. If you must take your car down, please only park on Clydesmill Road and Clydesmill Drive, in the industrial estate (and not on Cambuslang Rd as this is part of the course, see the start-clubhouse map below).

Although the majority of the race is on the Clyde Walkway the first and last sections are on pavement alongside a potentially busy road so please take extra care at the start and the finish.
Water and bananas will be available at the finish.
After the race we plan to have the results and prize giving at the clubhouse for around 12:45pm where there will be tea/coffee and food available for free

address of the clubhouse is
Coats Park,
Langlea Road,
Cambuslang,
Glasgow,
G72 8HG

If the clubhouse car park is busy there is additional parking at Cathkin High School 400m further along Langlea rd, off the roundabout.

 

 

 

 

Start List:-

Race No. Forename Surname Sex Age Grp Club
1 Stevie Adams M MV50 Unattached
2 Jooyce Allardice F FV50 Motherwell Ac
3 Patricia Allen F FV60 Motherwell Ac
4 Kirsty Anderson F FSnr Cambuslang Harriers
5 Duncan Anderson M MSnr Unattached
6 Heather Angelopoulos F FV50 Unattached
7 Lynn Angely F FV40 Cambuslang Harriers 
8 David Angus M MSnr Unattached
9 Hazel Bain F FSnr Unattached
10 Gavin Bain M MV50 Unattached
11 Alison Banks F FV50 Unattached
12 Ailsa Barker F FSnr Unattached
13 Michael Barker M MV40 Cambuslang Harriers
14 Wayne Barlow M MV40 Unattached
15 Simon Barlow M MV40 Central AC
16 Richard Beaton M MV50 Unattached
17 Wright Beveridge M MV40 Ph Racing Club
18 Adrian Bickerstaff M MV40 Unattached
19 Ross Bickerstaff M MV50 Hamilton Harriers 
20 Paul Blackler M MSnr Unattached
21 Peter Blackmore M MV40 Motherwell Ac
22 Scott Blyth M MSnr Unattached
23 Andrew Bonner M MSnr Giffnock North
24 John Boyd M MV50 Calderglen Harriers
25 Daniel Bradford M MSnr Shettleston Harriers
26 John Brogan M MV40 Airdrie Harriers 
27 Jen Brown F FSnr Unattached
28 Natalie Brown F FSnr Ph Racing Club
29 Scott Brown M MV40 Unattached
30 Sharon Bruce F FV40 Unattached
31 Lorraine Buchanan F FSnr Calderglen Harriers
32 Andrew J Buchanan M MSnr Calderglen Harriers
33 Daniel Burns M MSnr Garscube Harriers
34 Paul Burns M MSnr Unattached
35 Gerry Burns M MV40 Unattached
36 Rachael Bushfield F FSnr Inverclyde Ac
37 David Butcher M MV40 Hamilton Harriers
38 Shaun Butler M MSnr Cambuslang Harriers 
39 Alison Cairns F FV40 Bellahouston Harriers
40 Arthur Calnan M MSnr Unattached
41 Ewen Cameron M MSnr Motherwell Ac
42 Allan Cameron M MV40 Motherwell Ac
43 Niall Campbell M MSnr Strathclyde Uni Harriers
44 Iain Paul Campbell M MV40 Unattached
45 Richard Carr M MSnr Cambuslang Harriers
46 Laura-Anne Carroll F FSnr Unattached
47 Iain Carroll M MSnr Giffnock North
48 Iain Carroll M MV40 Unattached
49 John Cassells M MV40 Ph Racing Club
50 Luke Chamberlain M MV40 Giffnock North
51 Iain Chisholm M MV50 Airdrie Harriers
52 Erica Christie F FV60 Cambuslang Harriers
53 Andrew Cochran M MV40 Unattached
54 Peter Condron M MSnr Unattached
55 Kay Conneff F FV40 Calderglen Harriers
56 Scott Coulter M MSnr Maryhill Harriers
57 Russell Couper M MV50 Calderglen Harriers
58 James Courtney M MV40 Unattached
59 Julie Coyle F FV40 Unattached
60 Jennifer Coyle F FV40 Unattached
61 Christopher Crawford M MSnr Unattached
62 Mark Creasey M MV40 Unattached
63 Jon Cross M MV40 Unattached
64 Marc Cummings M MV40 Airdrie Harriers
65 Jamie Cunningham M MSnr Hamilton Harriers
66 Lindsey Currie F FV40 Dumbarton Aac
67 John Dalton M MV50 Scottish Athletic 
68 Jan Yves Daniel M MV50 Unattached
69 Ian Davey M MSnr Airdrie Harriers
70 David Dawson M MV50 Hamilton Harriers
71 Harriet De Wet F FSnr Unattached
72 Matthew Dickie M MSnr Unattached
73 Scott Dickson M MSnr Motherwell Ac
74 Des Dickson M MV50 Cambuslang Harriers
75 Paul Dobbin M MSnr Unattached
76 Brendan Docherty M MV40 Clyderunners
77 Maria Doherty F FV50 Jogscotland
78 Robert Doherty M MV50 Unattached
79 Mark Donnelly M MSnr Unattached
80 Brian Douglas M MV40 Cambuslang Harriers
81 Lisa Doyle F FSnr Victoria Park Glasgow 
82 Connell Drummond M MV40 Kilmarnock Harriers
83 Arthur Duggan M MV40 Motherwell Ac
84 Kevin Durnian M MSnr Motherwell Ac
85 Steven Eaglesham M MSnr Ayr Seaforth
86 Sandy Eaglesham M MV60 Cambuslang Harriers
87 Frances Ferguson F FV50 Calderglen Harriers
88 Donald Ferguson M MSnr Bellahouston Harriers
89 Billy Ferguson M MV50 Bellahouston Harriers
90 Kenny Finlayson M MV40 Cambuslang Harriers
91 Paul Fisher M MSnr Unattached
92 Sally Fitzpatrick F FV40 Strathaven Striders
93 George Fox M MV50 Unattached
94 Simon Fraser M MSnr Hamilton Harriers
95 Ian Fyfe M MV50 Unattached
96 Mark Gallacher M MV40 Motherwell Ac
97 Andrew Galloway M MSnr Unattached
98 David Gardiner M MV40 Motherwell Ac
99 Hugh Gardiner M MV50 Unattached
100 Simon Gay M MV40 Unattached
101 David Gibson M MSnr Unattached
102 Stuart Gibson M MSnr Cambuslang Harriers
103 Alison Gilchrist F FV40 Motherwell Ac
104 Isabel Gillespie F FJnr Unattached
105 Neil Gillespie M MV50 Unattached
106 Robert Gilroy M MV40 Cambuslang Harriers
107 Alastair Goudie M MV50 Bellahouston Road R
108 Ian Goudie M MV50 Unattached
109 Margaret Grace F FSnr Unattached
110 Fiona Grant F FSnr Unattached
111 Ross Greig M MSnr Unattached
112 Fiona Greig F FSnr Unattached
113 Simon Grieshaber M MV50 Perth Road Runners
114 Jude Grieve F FSnr Unattached
115 Jim Gunn M MV40 Unattached
116 Shazad Hakeem M MSnr Cambuslang Harriers
117 Tony Hamilton M MV40 Unattached
118 Michael Hampson M MV50 Giffnock North
119 Alexandra Hayden F FSnr Calderglen Harriers
120 Nigel Hetherington M MV50 Motherwell Ac
121 Gavin Highgate M MV40 Kilbarchan Aac
122 Steven Hill M MSnr Kilbarchan Aac
123 Benjamin Hindley M MJnr Strathcylde Uni Harriers
124 Barbara Hogg F FV40 Motherwell Ac
125 Jim Holmes M MV40 Calderglen Harriers
126 Martin Howell M MV40 Calderglen Harriers
127 Deirdre Hoyle F FV60 Bellahouston Harriers
128 Tony Hughes M MV50 Unattached
129 Brian Hughes M MV60 Glasgow South Road R
130 Ben Hukins M MSnr Cambuslang Harriers
131 Alan Hume M MV40 Central AC
132 Scott Hunter M MV40 Cambuslang Harriers
133 Frank Hurley M MV60 Cambuslang Harriers
134 Elaine Jamieson F FV40 Motherwell Ac
135 Anthony L Jannetta M MSnr Bellahouston Road R
136 Andy Jay M MSnr Unattached
137 Laura Johnston F FSnr Dumbarton Aac
138 Sharon Johnston F FV40 Unattached
139 Ian Robert Johnston M MV50 Ph Racing Club
140 James Jones M MSnr Unattached
141 Darren Jubb M MSnr Ph Racing Club
142 Ade Kearns M MV50 Garscube Harriers
143 Charlene Kelly F FSnr Dumbarton Aac
144 Paul Kelly M MSnr Dumbarton Aac
145 John Kelly M MV40 Cambuslang Harriers
146 David Kelly M MV50 Hamilton Harriers
147 Karen Kennedy F FV40 Ph Racing Club
148 Graeme Kennedy M MV50 Motherwell Ac
149 Paul Kernohan M MSnr Cambuslang Harriers
150 Ian Kerr M MV60 Unattached
151 Mark King M MV40 Unattached
152 Michael Kirwan M MV50 Glasgow South Road R
153 Colin Langan M MSnr Springburn Harriers 
154 Tommy Lawrence M MV40 Scottish Athletics 
155 Cheryl Lawson F FSnr Unattached
156 Richard Lawton M MV40 Calderglen Harriers
157 Jane Leavey F FSnr Unattached
158 Andrew Lee M MSnr Ph Racing Club
159 Susan Leese F FV50 Unattached
160 Tomas Lennon M MV40 Unattached
161 Colin Leslie M MV40 Unattached
162 David Lockhart M MSnr Bellahouston Road R
163 Fraser Logan M MSnr Belgrave Harriers
164 Martha Lovatt F FSnr Garscube Harriers 
165 Scott Love M MSnr Ph Racing Club
166 Nikki Lyons F FSnr Dumbarton Aac
167 Ross Macdonald M MSnr Law & District
168 Christopher Macdonald M MSnr Motherwell Ac
169 Fiona Macfarlane F FV60 Unattached
170 Stuart Mackay M MSnr Ph Racing Club
171 Alan Mackay M MV40 Falkirk Victoria
172 David Mackintosh M MSnr Bellahouston Harriers
173 John Maclean M MSnr Unattached
174 Jayne Macnamara F FV40 Bellahouston Harriers 
175 John Macnamara M MV40 Cambuslang Harriers
176 Johnny Mair M MV60 Unattached
177 Angela Malcolm F FV40 Motherwell Ac
178 Sharon Mars F FSnr Unattached
179 Lesley Marshall F FSnr Hamilton Harriers
180 Debbie Martin F FSnr Unattached
181 Gerard Mason M MV50 Shettleston Harriers
182 Hugh McAloon M MSnr Unattached
183 Murray Mcalpine M MSnr Hamilton Harriers
184 Lesley Mcardle F FSnr Cambuslang Harriers
185 Paula McCabe F FSnr Cambuslang Harriers
186 Gillian Mccaffer F FV40 Motherwell Ac 
187 Jenna Mccallion F FSnr Ukrunchat RC
188 Steven Mccaw M MSnr Motherwell Ac
189 Stephen Mcclean M MSnr Unattached
190 Stephen Mccrorie M MV40 Ayr Seaforth
191 Scott Mccue M MSnr Bellahouston Road R
192 Kara Mccurrach F FSnr Metro Aberdeen
193 Scott Mcdermott M MV40 Motherwell Ac
194 Iain Mcdonald M MSnr Unattached
195 Graham Mcewan M MV40 Motherwell Ac
196 Gillian McGale F FV40 Springburn Harriers
197 Anthony McGale M MV40 Springburn Harriers
198 Brian Mcgibbon M MV50 Whitemoss Aac
199 Chris Mcguire M MSnr Unattached
200 Gordon Mcinally M MV50 Calderglen Harriers
201 Michelle Mclaughlin F FSnr Unattached
202 Ross Mclean M MV40 Motherwell Ac
203 Brian Mclinden M MV60 Motherwell Ac
204 Christine Mcmenemy F FV50 Airdrie Harriers
205 David Mcmillan M MSnr Unattached
206 Kevin Mcmillan M MSnr Unattached
207 Tom Mcmillan M MV60 Unattached
208 George Mcnaughton M MV50 Unattached
209 Ian Mcneish M MSnr Cambuslang Harriers
210 Kevin Mcphillips M MV40 Motherwell Ac
211 Kieran Mcquade M MSnr Dumbarton Aac
212 Darren Mcquade M MSnr Bellahouston Harriers
213 Tommy Mcravey M MSnr Unattached
214 Claire Mennie F FV40 Cambuslang Harriers 
215 Jason Miles-Campbell M MV40 Hamilton Harriers
216 Hilary Millar F FV50 Giffnock North
217 Ally Millar M MSnr Unattached
218 Derek Millar M MV40 Unattached
219 Wallace Mitchell M MSnr Unattached
220 Daniel Monaghan M MSnr Ph Racing Club
221 Lauren Mooney F FSnr Unattached
222 Laura Mooney F FSnr Unattached
223 Allan Mooney M MV40 Unattached
224 Sinead Mordue F FV40 Unattached
225 Brian Morris M MV40 Lothian Running Club
226 Robert Morrison M MV50 Garscube Harriers
227 David Morrow M MSnr Unattached
228 Seonaid Morton F FSnr Unattached
229 Ian Morton M MSnr Unattached
230 Andrew Mostyn M MSnr Unattached
231 Caroline Muir F FV40 Unattached
232 Ishbel Muir F FV60 Unattached
233 Craig Muir M MSnr Unattached
234 Emma Murphy F FSnr Unattached
235 Ross Murphy M MSnr Unattached
236 John Paul Murphy M MSnr Unattached
237 David Murphy M MV40 Shettleston Harriers
238 Annette Murray F FV40 Unattached
239 Mike Murray M MV60 Lothian Running Club
240 Kenneth Neill M MSnr Ayr Seaforth    
241 Greig Neilson M MV40 Unattached
242 Kevin Newberry M MV50 SVHC
243 Ed Norton M MV60 Ph Racing Club
244 Paul O'Brien M MV60 Garscube Harriers
245 Daniel O'Connell M MV50 Cambuslang Harriers
246 Marion O'Connor F FV50 Unattached
247 Peter Ogden M MV60 Cambuslang Harriers
248 Michael O'Hagan M MV40 Cambuslang Harriers
249 Jane Oliver F FV50 Deeside Runners
250 John Oliver M MV50 Unattached
251 David Oliver M MV50 Deeside Runners
252 Bernadette O'Neil F FV40 Cambuslang Harriers
253 Pamela Parker F FV50 Kirkintilloch Olympians
254 Moira Paterson F FV40 Unattached
255 Audrey Paton F FV40 Unattached
256 Chris Paton M MV40 Unattached
257 Jonathan Peebles M MSnr Ph Racing Club
258 Barbara Philipsz F FV40 Unattached
259 Steven Phillips M MSnr Airdrie Harriers
260 Andrea Piacentini M MV40 Unattached
261 Craig Pollock M MV40 Unattached
262 James Proffitt M MV50 Motherwell Ac
263 Harry Pulham M MSnr Unattached
264 Stephen Purvis M MV40 Airdrie Harriers
265 Gordon Rae M MSnr Unattached
266 Iain Ramsay M MV40 Unattached
267 Holly Rankin F FSnr Unattached
268 John Redshaw M MV50 Jogscotland
269 Andre Reibig M MV40 Stirling
270 Iain Reid M MSnr Cambuslang Harriers
271 Colin Reilly M MSnr Cambuslang Harriers
272 Neil Richardson M MV40 Motherwell Ac
273 Gary Richardson M MV40 Unattached
274 Emma Roberts F FJnr Unattached
275 Gordon Robertson M MSnr Cambuslang Harriers
276 Marie-T Rodgers F FV40 Airdrie Harriers
277 Jennifer Rooney F FSnr Kilbarchan Aac
278 Linda Rooney F FV50 Unattached
279 Steven Rooney M MSnr Unattached
280 Paul Rooney M MV40 Calderglen Harriers
281 Allan Rooney M MV40 Unattached
282 Jo Roxburgh F FSnr Unattached
283 Peter Ryan M MV60 Unattached
284 Nicola Saunders F FSnr Unattached
285 David Scott M MSnr Cambuslang Harriers
286 Andrew Scott M MV50 Unattached
287 Joanne Sefton F FSnr Unattached
288 Robert Sellar M MV40 Ph Racing Club
289 Helen Shaw F FV50 Unattached
290 Catherine Sheridan F FSnr Unattached
291 Mhairi Simpson F FV40 Falkirk Victoria
292 David Simpson M MV40 Unattached
293 Ross Sinclair M MSnr Unattached
294 Derek Sinclair M MV40 Unattached
295 Michelle Sinsheimer F FSnr Unattached
296 Kathryn Sinsheimer F FV50 Unattached
297 Angie Sleep F FV40 Unattached
298 Martin Sleep M MV50 Unattached
299 Gill Smith F FSnr Unattached
300 Daniel Smith M MJnr Ph Racing Club
301 Peter Smith M MSnr Unattached
302 Simon Smith M MSnr Unattached
303 Thomas Sneddon M MV40 Motherwell Ac
304 John Softley M MV60 Bellahouston Harriers
305 Colin Somerville M MSnr Ph Racing Club
306 Paul Sorrie M MSnr Shettleston Harriers
307 Louise Speirs F FSnr Motherwell AC
308 Andrew Steel M MSnr Unattached
309 Colette Stephen F FSnr Unattached
310 Seonaid Stewart F FSnr Unattached
311 Catherine Stewart F FSnr Kilbarchan Aac
312 Susan Stewart F FSnr Motherwell Ac
313 Hazel Stewart F FSnr Unattached
314 Fraser Stewart M MSnr Unattached
315 David Stirling M MV40 Cambuslang Harriers
316 Philip Sweeney M MSnr Central AC
317 Lorraine Taylor F FSnr Unattached
318 Cameron Telford M MSnr Unattached
319 Julie Thomson F FSnr Calderglen Harriers
320 Ryan Thomson M MSnr Cambuslang Harriers
321 Ross Thomson M MSnr Motherwell Ac
322 Kerri Todd F FV40 Unattached
323 Stephen Tominey M MV50 Scottish Athletics 
324 Jim Tracey M MV60 Motherwell Ac
325 Andrew Turnbull M MSnr Unattached
326 Paul Turnbull M MV50 Ayr Seaforth    
327 Dougie Waddell M MV50 Motherwell Ac
328 Ryan Waldron M MSnr Kilbarchan Aac
329 Gerinta Walker F FSnr Hamilton Harriers 
330 Alick Walkinshaw M MV50 Cambuslang Harriers
331 Clare Waters F FV40 Unattached
332 Stuart Waugh M MV60 Calderglen Harriers
333 Kenny Weir M MV60 Unattached
334 Mary Western F FV50 Ph Racing Club
335 Mark Western M MV50 Falkland Trail Runners
336 John Whale M MV50 Unattached
337 Jackie Wheeler M MV40 Unattached
338 Pamela White F FSnr Unattached
339 Rebecca Whitener F FSnr Bellahouston Harriers
340 Marcus Whyte M MSnr Motherwell Ac
341 Helen Wilkinson F FSnr Unattached
342 Susan Wilson F FSnr Unattached
343 Scott Wilson M MSnr Unattached
344 John Wilson M MSnr Unattached
345 Alison Wood F FSnr Garscube Harriers
346 Nicola Wood F FSnr Unattached
347 Gary Wood M MSnr Motherwell Ac
348 Paul Young M MSnr Unattached

Down By The River Races – 10k now Full

down by the river 10k is now full, book early next year to avoid disappointment

to those who have entered, enjoy the day I hope the weather is kind, and remember arrive in good time at the Rugby and sports club (G72 8HG) as the start/fininsh is a gentle 1 mile jog away.

there is no parking at the start/finish.

map of the course and location of the clubhouse (blue) and start/finish (red)  below

see you on the day

INDIVIDUAL AND TEAM SUCCESSES FOR THE CAMBUSLANG HARRIERS MASTERS AT DUNDEE

Cambuslang Harriers successfully retained their M40 and M50 team titles at Dundee on 28th January.  The odds for the M40s holding onto their team title were not favourable with the first 3 runners in last year’s championship, Kenny Campbell, Kerry-Liam Wilson and Jamie Reid unavailable due to injury and in the case of Kerry-Liam an accident sustained at work a few days previously.  In addition, 2016 4th counter Greg Hastie was also ruled out.  

However, determined running and excellent team spirit saw Robert Gilroy 2nd, Frank McGowan 14th, Justin Carter 21st and M55 Colin Donnelly 23rd pip Corstorphine on count back.  Both teams tied on 60 points but our last counter had finished ahead of their last counter.  It was fitting that Frank for getting back into shape after a debilitating injury and Justin for his recent consistent performances should share in this team triumph.  Our 5th finisher M50 Stan MacKenzie played his part too in the M40 team victory by also finishing ahead of their last counter.  While not being a counter for the M40 team Stan had the satisfaction of leading the M50 team to a decisive victory with strong support from M60 Eddie Stewart and fellow M50 Chris Upson.

These 2 team victories continued Cambuslang’s long run of team success in this competition.  The over 40s have amassed 17 gold, 7 silver and 3 bronze over the last 30 years while the over 50s have won that age category on 6 out of 7 possible occasions since its inception.

Cambuslang were also rewarded with a number of individual medals across the age groups.  Robert was just pipped for the M40 gold in the sprint to the line by new master Jethro Lennox of Shettleston.  Stan won M50 bronze and Colin D M55 gold having previously won titles in the M40/45/50 age groups.  It was encouraging to see Colin continue his comeback after a persistent knee problem.  Eddie actually went one better than Colin in lifting the M60 title to add to his earlier wins across the 40/45/50/55 age groups.  His journey from Prague was therefore worthwhile.  When at his peak and a Scottish internationalist Eddie was always a light trainer averaging only 30 miles a week.  Nowadays he only runs 3 days a week but he reckons his active job as a gardener supplements his training.  

Paul Thompson and Frank Hurley were worthy silver and bronze medallists in the M60 category.

The club fielded a ladies team in this event for the first time and Jennifer Reid, Bernie O’Neil and Claire Mennie finished a very creditable 5th in the team event.  Alongside the ladies M65 runners Peter Ogden and Iain Burke gave good accounts of themselves.

The club was well represented in the M40 to 60 event with the finishing order of our runners not already mentioned as follows Johnny MacNamara, Brian Douglas, Michael Barker, Alick Walkinshaw, Dave Thom, Mick O’Hagan, Tony McCutcheon, Colin Feechan, Scott Hunter and Frankie Barton.

Colin F deserves thanks for combining the double role of team manager and competitor which is not an easy task when you have 24 runners taking part.  The assistance Kenny gave to Colin was also appreciated.  It was however unfortunate, that Kenny could only watch from the sidelines and not have the chance to defend his M40 title.

David Cooney, photos Alan Ramage